Reportaż ślubny

Co to jest reportaż ślubny?

Reportażem ślubnym często nazywamy po prostu zdjęcia ze ślubu i zdjęcia weselne. Wielu fotografów ślubnych uważa, że losowe zgrupowanie wszystkich zdjęć wykonanych w dniu ślubu, to reportaż ślubny. Tymczasem, aby reportaż ślubny miał charakter reporterski, podczas oglądania powinniśmy czuć się jakbyśmy byli na weselu. W dobrym reportażu ślubnym powinno być jak najmniej zdjęć pozowanych. Powinny się w nim znaleźć zdjęcia detali, obiektów, wszystkiego, co jest bezpośrednio związane z tym ważnym dniem. Na przykład w czasie ceremonii ślubnej oprócz emocji Młodej Pary, ważne są również emocje rodziców, uśmiechy i chwile wzruszenia innych gości. Zdjęcia w reportażu ślubnym powinny tworzyć harmonijną całość. Powinny być po prostu kompletną historią.

Dobry fotoreportaż ślubny

Aby reportaż ślubny był udany musi złożyć się na to wiele czynników. Przede wszystkim musi on obejmować wszystkie kluczowe momenty z dnia ślubu i wesela. Poza tym fotoreportaż ślubny powinien zawierać również sceny, które mają miejsce między głównymi wydarzeniami. To najczęściej wtedy najbardziej uwidaczniają się naturalne emocje Pary Młodej i weselników. Fotoreportaż ślubny zazwyczaj zaczyna się od przygotowań do ślubu, a kończy na oczepinach. W reportażu ślubnym powinny znaleźć się też zdjęcia budynków, tj. domu, kościoła, sali weselnej. Niezbędne do stworzenia przez fotografa ślubnego pamiątki na lata są także detale. Atrybuty takie jak suknia ślubna i welon, biżuteria oraz bukiet ślubny muszą znaleźć się na zdjęciach ślubnych. Oprócz tego ważne są wszystkie detale, jakimi w tym dniu zostały przyozdobione wnętrza. O tych elementach musi pamiętać profesjonalny fotograf ślubny, żeby stworzyć dla Młodej Pary kompletny reportaż ślubny.

Reportaż ślubny - profesjonalny fotograf ślubny

W rzemiośle fotograficznym zdarzają się specjaliści od przedmiotów, pejzaży, portretów, zdjęć grupowych. Najlepiej byłoby powiedzieć, że profesjonalny fotograf ślubny powinien umieć wszystko. W przypadku reportażu ślubnego lub sesji zdjęciowej, wszystkie te atuty mają duże znaczenie. Sesja nie ogranicza się przecież tylko do zdjęć z ceremonii ślubnej, lub tańców na weselu. Umiejętność portretowania postaci to podstawa tego fachu. Podobnie jak odpowiednie zarządzanie zdjęciami grupowymi dla fotografa na wesele. Oko do pleneru przydaje się z pewnością podczas sesji ślubnej czy narzeczeńskiej. Niezwykle ważne jest doświadczenie w fotografii dynamicznej, jak i statycznej. Jako fotograf ślubny doskonale odnajduję się również w naturalnej fotografii ślubnej. Czyli takiej bez sztucznego pozowania. 

Profesjonalny fotograf ślubny to jednak nie tylko umiejętności czysto techniczne. Dlatego zawsze, przed przyjęciem zlecenia, spotykam się z klientami. Chcę poznać ich temperament i charakter. Wsłuchać się w ich pomysły na reportaż ślubny. Podsunąć swoje rozwiązania. Wspólnie tworzymy scenariusz reportażu ślubnego od przygotowań przez ślub aż do sesji ślubnej, która może mieć charakter artystycznej fotografii ślubnej.

Zapraszam do obejrzenia reportaży ślubnych na foto blogu

Naturalna fotografia ślubna w reportażu ślubnym

Fotografując naturę, staram się uwiecznić jak najwięcej kolorów. Jednak kiedy robię zdjęcia ludziom, wolę używać stonowanych kolorów, żeby skoncentrować uwagę na spontanicznych emocjach. W czasie robienia zdjęć do reportażu ślubnego staram się być kreatywny. Na sesjach fotograficznych dbam o możliwie luźną atmosferę, żebyście nie czuli się spięci. To pomaga wyzwolić w Was prawdziwe nieskrępowane zachowania i emocje. Zamiast zdjęć typowo pozowanych, wolę naturalną fotografię ślubną, dlatego często robię zdjęcia z zaskoczenia. Naturalna fotografia ślubna to według mnie podstawa udanego reportażu ślubnego.

kontakt z fotografem Przed reportażem ślubnym

Staram się, aby każdy reportaż ślubny poprzedzony był spotkaniem z klientami. Jaki jest cel tych spotkań? Zależy mi, aby po prostu się poznać. Wyczuć ich charakter, osobowość, temperament. Zawsze wsłuchuję się w wizje klientów. Pamiętajmy, że profesjonalny fotograf ślubny nie obawia się proponowania własnych rozwiązań. Rozmawiać, słuchać i podpowiadać. Niech te trzy słowa posłużą za moje motto.  Zadowolenie klientów daje mi ogromną satysfakcję.

Reportaż ślubny składa się z: przygotowań do ślubu, ceremonii, przyjęcia weselnego i tego co dzieje się w tle kluczowych wydarzeń. Często Para Młoda lub goście weselni organizują jakieś niespodzianki. Dlatego pamiętajcie, aby fotograf wiedział o tych wszystkich niezapowiedzianych wydarzeniach. Spotkajmy się i omówmy szczegóły! Mieszkam w Cieszynie, dlatego mój obszar działań to głównie Śląsk i Małopolska.

Jak pozować?

No właśnie, jak pozować? W reportażu ślubnym? Najchętniej powiedziałbym, że nie wolno! Ale w trakcie przyjęcia weselnego zdarzają się sytuacje, w których trzeba pozować jak np. zdjęcia grupowe. W przypadku pozowanych zdjęć grupowych zawsze staram się podpowiedzieć jak pozować, aby dana osoba wyszła korzystnie. Natomiast przez większość czasu nie zauważycie, że w ogóle jestem. I to nie dlatego, że wychodzę 🙂 Po prostu jako profesjonalny fotograf ślubny staram się być możliwie jak najbardziej dyskretny. Nie chcę przeszkadzać ani Wam, ani Waszym gościom weselnym w dobrej zabawie. Poza tym jako dyskretny obserwator jestem w stanie lepiej uchwycić każdy moment Waszego dnia nie ingerując w jego przebieg.

Sesja ślubna w reportażu ślubnym

Sesja ślubna to piękne uzupełnienie reportażu ślubnego. W Waszym dniu mój czas jest całkowicie do Waszej dyspozycji. Wy decydujecie o tym, jak go wykorzystacie. Jednak raczej odradzam wykonywanie sesji ślubnej w dniu wesela. Jest kilka powodów. Przede wszystkim na sesji ślubnej powinniście być całkowicie swobodni, co jest trudne w dniu ślubu. Po drugie, Wasi goście mogą nie być usatysfakcjonowani, kiedy Wy znikniecie z fotografem nawet na chwilę. Po trzecie, co wynika z punktu drugiego, pośpiech nie sprzyja dobrym zdjęciom ślubnym. Z doświadczenia wiem, że jest potrzebne ok. 2-3 godzin, aby wykonać piękne zdjęcia ślubne na sesji plenerowej.