Sesja ślubna, Sesja zdjęciowa

Sesja plenerowa

Sesja ślubna to wspaniałe zwieńczenie każdego reportażu ślubnego. Sesja zdjęciowa jest przede wszystkim pamiątką na całe życie. Dlatego wybór miejsca oraz styl wybrany na sesje ślubne są tak istotne. Często pojawiają się pytania, czy sesję zdjęciową można wykonać w trakcie wesela. Oczywiście, można. Mój czas jako fotografa na wesele w trakcie Waszego dnia jest do Waszej dyspozycji. To Wy decydujecie, jak go wykorzystacie. Jednak raczej odradzam takie rozwiązanie i to z kilku powodów. Po pierwsze Wasi goście mogą czuć się osamotnieni, jeśli wymkniecie się z fotografem ślubnym i zajmie Was sesja plenerowa. Nawet jeśli będzie to chwila. Czym innym będzie w takiej sytuacji sesja portretowa, którą możemy wykonać razem z Waszymi gośćmi i jednocześnie wszystkich zintegrować. Po drugie, piękno nie znosi pośpiechu, dlatego warto na ten cel poświęcić więcej czasu innego dnia. Po trzecie w trakcie Waszego dnia ślubu i wesela możecie być spięci, czy nawet zestresowani. To również nie służy pięknym zdjęciom ślubnym. Na niniejszej stronie chciałem Wam zaprezentować różne inspiracje sesji ślubnych.

Pomysły na sesję ślubną

Jeśli macie swoje wymarzone miejsce na sesję ślubną, chętnie wysłucham Waszych pomysłów. W tej kwestii nie powinniście się ograniczać. Możemy wykonać sesję zdjęciową w dowolnym miejscu w Polsce lub nawet na świecie. Jestem otwarty na wszelkie propozycje. Jednak może nie macie żadnego pomysłu na sesję plenerową? A jednocześnie chcecie, żeby zdjęcia ślubne wykonane w jej trakcie były wyjątkowe. W takiej sytuacji służę pomocą. Znam kilkadziesiąt pięknych miejsc na plener ślubny.

Miejsca na plener ślubny

Nie ukrywam, że moim ulubionym miejscem na plener ślubny jest sesja ślubna w górach. W szczególności przypadła mi do gustu sesja w Tatrach. Jednak to są tylko moje preferencje, a to Wasze marzenia i wybory są najważniejsze. Jeśli wolicie sesję ślubną w mieście lub plener na zamku, to z przyjemnością ją dla Was wykonam. A może chcielibyście przeprowadzić sesję w lesie lub sesję ślubną nad jeziorem? Na sesję zdjęciową możemy też wybrać się do Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jest tam sporo ładnych miejsc na plener ślubny m.in. Góra Zborów.

Oprócz miejsca pozostaje jeszcze wybór stylu sesji zdjęciowej. Wolicie sesję ślubną rustykalną albo sesję ślubną boho? Jak widzicie, możliwości jest sporo, a wybór należy do Was. Sesję plenerową można wykonać o różnych porach roku. Kto powiedział, że może to być tylko wiosna, lato lub jesień? Zimowa sesja ślubna może wyjść naprawdę pięknie. Nie każdy przecież lubi pocić się w strojach ślubnych w 30-stopniowym upale w lecie.

1. Sesja ślubna w górach

Z racji tego, że mieszkam w Cieszynie, pejzaże górskie towarzyszyły mi od dziecka. Beskidy znam jak własną kieszeń. Wiem, gdzie wybrać się na plener ślubny w górach w okolicach Ustronia, Wisły, czy Trójwsi. W tym regionie znam też miejsca, w których nie ma tłumów nawet w weekendy. W trakcie robienia zdjęć ślubnych w górach jest to dosyć istotne, ponieważ nikt nam wtedy nie przeszkadza. Chcecie wiedzieć gdzie wybrać się na sesję plenerową w górach? W Beskidach najbardziej lubię plenery na Równicy oraz na Ochodzitej. Znam też kilka fajnych miejsc w okolicach Bielska-Białej. Jeśli chcecie wiedzieć jak przygotować się do sesji ślubnej w górach, to przeczytajcie F.A.Q. Sesja zdjęciowa w górach będzie świetnym zwieńczeniem Waszego reportażu ślubnego.

2. Sesja w Tatrach

Tatry to góry, do których mam wielki sentyment. Z racji zamiłowania do fotografii krajobrazowej przemierzyłem w nich wiele szlaków. Na sesję w Tatrach chętnie wybiorę się z Wami do Doliny Gąsienicowej, czy na Kasprowy Wierch. Możemy również lżejszym spacerem przejść na Rusinową Polanę lub Gęsią Szyję. Jednak jako fotograf ślubny znam miejsca, które nie wymagają długiej wędrówki górskiej. Polana Głodówka, polany w okolicach Zębu, Łapszanka to łatwo dostępne plenery ślubne po polskiej stronie. Możemy również wykonać sesję w Tatrach Słowackich np. w takich miejscach jak Tatry Bielskie i Szczyrbskie Jezioro. Sesja zdjęciowa w Tatrach może okazać się nie tylko oryginalną sesją plenerową, ale również fantastyczną przygodą.

3. Sesja w lesie, sesja plenerowa blisko natury

Jeśli nie jesteście miłośnikami gór, ale chcecie wykonać sesję plenerową blisko natury, to odpowiednie będą las albo łąka. Jako fotograf ślubny na Śląsku i fotograf w Małopolsce znam kilkanaście malowniczych plenerów ślubnych tego typu. Na Śląsku i w Małopolsce nie trzeba daleko jeździć, żeby trafić na malowniczy plener ślubny, w którym można wykonać sesję w lesie lub na łące. Zaletą sesji zdjęciowej w lesie jest czas, jaki można zaoszczędzić na podróży w konkretne miejsce. Tego typu plenery ślubne można znaleźć nawet w pobliżu miast takich jak Kraków, Katowice, Bielsko-Biała. Sesja w lesie może okazać się bardzo klimatycznym plenerem ślubnym. Na sesje ślubne w lesie nie trzeba się specjalnie przygotowywać, nie jest ona też wymagająca pod względem kondycji.

4. Sesja ślubna nad jeziorem, sesja zdjęciowa nad wodą

Sesja ślubna nad jeziorem to klasyczny motyw często spotykany w albumach ślubnych Młodych Par. Na południu Polski znajduje się mnóstwo akwenów wodnych, które mogą posłużyć za idealny plener na sesję zdjęciową nad jeziorem. Możemy wykonać zdjęcia nad jeziorem na małym akwenie jak Jezioro Czerniańskie w Wiśle lub Zakrzówek w Krakowie. Z kolei zdjęcia nad jeziorem na dużych akwenach takich jak Jezioro Goczałkowickie czy Jezioro Żywieckie mogą stać się namiastką morza na fotografiach ślubnych.

5. Sesja plenerowa w skałach

Jura Krakowsko-Częstochowska obfituje w spektakularne miejsca, które mogą posłużyć na sesję zdjęciową. Specyficzne skałki w tym regionie nadadzą niepowtarzalnego klimatu każdej sesji plenerowej. Sesja zdjęciowa w skałach to dobry pomysł na unikatowe zdjęcia ślubne. Pod tym względem idealna jest Góra Zborów – sesja ślubna. Sesja na Górze Zborów będzie bardzo klimatycznym zwieńczeniem Waszego fotoreportażu ślubnego. Jednocześnie Góra Zborów jako miejsce sesji plenerowej nie jest wymagającym miejscem do wejścia.

6. Sesja ślubna w mieście

Miasto to bardzo specyficzny plener ślubny. Sesja ślubna w mieście może być bardzo klimatyczna. Zabytkowa starówka, czy wzgórze zamkowe w Cieszynie to idealne historyczne miejsce na plener ślubny. Jeśli wolicie coś bardziej industrialnego, świetnym miejscem na sesję zdjęciową będzie zabytkowa dzielnica Nikiszowiec w Katowicach. Sesja plenerowa w mieście to świetne rozwiązanie dla Młodych Par, które nie czują się skrępowane przed publicznością. Pamiętajmy, że o ile na łonie natury możemy być sami, o tyle na sesjach ślubnych w mieście może być ciężko o intymność.

7. Plener na zamku

Jednym z najbardziej znanych miejsc na plener na zamku jest Zamek w Mosznej. Nie bez powodu. Jego liczne wieżyczki i architektoniczne detale sprawiają, że Zamek ten wygląda jak z bajki. Wokół Zamku rozciąga się fantastyczny ogromny ogród, który daje nieograniczone możliwości na sesję zdjęciową. Sesja ślubna na Zamku w Mosznej to idealny pomysł na plener ślubny. Innym znanym plenerem na zamku jest Pszczyna wraz z przylegającym do niego pięknym parkiem.

8. Zimowa sesja ślubna

Nie każdy lubi 30-stopniowy upał doskwierający podczas zabawy weselnej. Dlatego cześć Młodych Par urządza swój ślub i wesele w miesiącach jesiennych lub nawet zimowych. Niewątpliwie zima ma swój urok. Zimowa sesja ślubna w śniegu będzie niepowtarzalną pamiątką. Zimowa sesja ślubna w górach wiąże się oczywiście z dodatkowym przygotowaniem. Na plener ślubny w zimie warto zabrać ze sobą ciepłe ubrania oraz gorącą herbatę w termosie. Idąc zimą na sesję zdjęciową w górach polecam wszystko spakować do plecaka, ponieważ mogą nam być potrzebne obie wolne ręce. Poniżej znajdziecie pomysły na zimowe sesje ślubne. Zimowa sesja plenerowa będzie niewątpliwie bardzo oryginalnym finałem Waszego reportażu ślubnego.

9. Plener ślubny nocą

A może lubicie noc? Plener ślubny nocą to wyjątkowo klimatyczna sesja zdjęciowa, w szczególności, jeśli urządzimy ją w lesie. Plener ślubny nocą nada Waszym zdjęciom ślubnym odrobinę tajemniczości. Sesja plenerowa nocą może być dobrym rozwiązaniem dla Młodych Par, które nie lubią upałów, a które mają swój ślub w miesiącach letnich. W lecie w nocy zazwyczaj panuje przyjemny chłodek.

Sesja zdjęciowa - najczęściej zadawane pytania

Dla większości Młodych Par, które decydują się na wykonanie sesji zdjęciowej, jest to pierwsza tego typu sesja w życiu. Nie dziwi więc, dlaczego przed sesjami ślubnymi pojawiają się pytania i wątpliwości. Poniżej postaram się odpowiedzieć na te najpopularniejsze:

Jak pozować na sesji ślubnej?

Na to pytanie odpowiadam na bieżąco na sesjach ślubnych. Poza tym przez większość czasu nawet nie poczujecie, że pozujecie do obiektywu. Zawsze staram się, aby atmosfera na sesji zdjęciowej była całkowicie luźna. Tylko wtedy będę w stanie wydobyć z Was prawdziwe spontaniczne emocje. W związku z tym nie lubię pozowania. Na naszej sesji plenerowej pozowania będzie niewiele.

Ile kosztuje sesja zdjęciowa?

Koszt sesji zdjęciowej jest zróżnicowany. Zależy od tego, czy sesja ma się odbyć w kraju czy zagranicą. O konkretny koszt powiniście zapytać fotografa ślubnego. W mojej ofercie proponuję sesję zdjęciową w pakietach lub jako osobną usługę. Jeśli chcesz zapoznać się z moimi cenami fotografa ślubnego napisz lub zadzwoń.

Jak się przygotować do sesji zdjęciowej?

Przede wszystkim powinniście zagospodarować sobie odpowiednio dużo czasu, aby nie było pośpiechu. To pozwoli uniknąć dodatkowego stresu.

Poza tym trzeba pamiętać o odpowiednim ubraniu. Jeśli sesja zdjęciowa ma się odbyć w górach, to musicie pamiętać o odpowiednim obuwiu. W takim przypadku buty ślubne możecie umieścić w worku, który ja z kolei mogę przytroczyć do mojej torby. Często robię Wam zdjęcia w trakcie Waszego spaceru. W związku z tym lepiej, żebym to ja niósł wasze bagaże. Zaoszczędzi nam to czasu na odkładanie rzeczy i wracanie po nie.

Pamiętajcie również, że w górach jest chłodniej, szczególnie w okolicy zachodu słońca. Dlatego lepiej mieć zawsze jakieś dodatkowe ubrania.

Jeśli sesja odbywa się w lecie, pamiętajcie o wodzie! 2-3 godziny fotografowania i chodzenia mogą naprawdę wzmóc pragnienie.

Na koniec ważne jest również, żebyście nie zapomnieli żadnego atrybutu na sesję zdjęciową, szczególnie jeśli macie zamiar przebrać się na miejscu. Welon, bukiet, obrączki, biżuteria, mucha, krawat, butonierka, spinki – pamiętajcie, aby wziąć ze sobą te wszystkie rzeczy.

Czy sesja ślubna w dniu wesela to dobry pomysł?

W dniu ślubu i wesela mój czas jest całkowicie do Waszej dyspozycji. To Wy decydujecie o tym, jak go wykorzystacie. Jednak osobiście odradzam wykonywanie sesji ślubnych w czasie przyjęcia weselnego. Składa się na to kilka powodów. Przede wszystkim na sesji plenerowej powinniście być całkowicie wyluzowani, co jest trudne do zrobienia w dniu ślubu. Po drugie, Wasi goście nie będą zbyt zadowoleni, kiedy Wy znikniecie z fotografem nawet na godzin. Po trzecie, co wynika z punktu drugiego, pośpiech nie sprzyja pięknym zdjęciom. Z doświadczenia wiem, że potrzeba ok. 2-3 godzin, żeby wykonać piękne naturalne zdjęcia ślubne na sesji zdjęciowej.

Czy pomożesz nam w wyborze miejsca na sesję ślubną?

Oczywiście w tej kwestii zawsze służę pomocą. Pary Młode mają często wizję miejsca na plener ślubny, a ja pomagam w kwestii znalezienia odpowiedniej lokalizacji do tej wizji.

Ile trwa sesja ślubna innego dnia?

Samo robienie zdjęć ślubnych na sesji ślubnej zajmuje zazwyczaj od 2 do 3 godzin. Do tego trzeba doliczyć czas na dojazd, dojście oraz czas na przebranie się. Sesję zdjęciową zazwyczaj zaczynam 3-4 godziny przed zachodem słońca. Wynika to z faktu, że przed zachodem słońca mamy tzw. „złotą godzinę” czyli najlepsze możliwe światło w ciągu całego dnia.

Czy sesja ślubna może się odbyć w kilku miejscach?

Jak najbardziej sesja ślubna może odbyć się w kilku miejscach. Jest to dobry sposób na to, aby zdjęcia ślubne wykonane w trakcie takiej sesji były ciekawe i różnorodne.

Jak wygląda sesja portretowa w dniu wesela?

Sesja portretowa to sesja, którą można wykonać razem z Waszymi gośćmi. Pozwala to ich jeszcze bardziej ze sobą zintegrować. Możemy zacząć od wspólnego zdjęcia grupowego, potem wykonać więcej zdjęć w „podgrupach”.

najlepsze zdjęcia ślubne z sesji plenerowych

Poniżej prezentuję Wam moje ulubione i chyba najlepsze zdjęcia ślubne z sesji plenerowych.